OGŁOSZENIE

W dniach 24-25 sierpnia 2019 serdecznie zapraszamy na szkolenie
„Teoria i techniki metapoznawcze w terapii”

Terapia metapoznawcza (Wells, 2009) jest jednym z podejść w ramach terapii poznawczo-behawioralnych zyskującym w ostatnim czasie popularność oraz kolejne dowody na swoją skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych. Model metapoznawczy zaburzeń psychicznych opiera się na założeniu, że przyczyną zaburzeń emocjonalnych jest dysfunkcjonalna forma myślenia tzw.: syndrom poznawczo-uwagowy (Cognitive Attentional Syndrome – CAS), na który składają się: uporczywe negatywne myślenie w postaci ruminacji i zamartwiania się, monitorowanie zagrożenia oraz strategie behawioralne, które w nasilają koncentrację uwagi na niepomocnym sposobie myślenia. Celem terapii metapoznawczej jest usunięciu CAS, poprzez ograniczenie reakcji na negatywne myśli, eliminowanie strategii behawioralnych oraz podważenie metaprzekonań.
Celem warsztatu jest zaprezentowanie podstawowych metod leczenia w modelu metapoznawczym. Uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawowe strategie metapoznawcze.: rozpoznawania poziomów poznawczych i przechodzenia z poziomu przedmiotowego na metapoziom, identyfikacji CAS, konceptualizacji trudności pacjenta w modelu metapoznawczym. Zaprezentowane zostaną techniki swoiste metapoznawcze takie jak odłączona uważność oraz trening uwagi. Omówiony zostanie metapoznawczy model i protokół Zespołu Lęku Uogólnionego jako przykład aplikacji modelu metapoznawczego i podstawowych umiejętności metapoznawczych.

Plan warsztatu:
1. Różnice między CBT a MCT.
2. Podstawowe pojęcia.
3. Konceptualizacja w MCT.
4. Podstawowe umiejętności w MCT.
5. Odłączona uważność.
6. Trening uwagi.
7. Protokół MCT dla GAD.

Jacek Legierski – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej (nr certyfikatu 315), w trakcie szkolenia przygotowującego do uzyskania certyfikatu superwizora-dydaktyka PTTPB, doktorant w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie w diagnozie psychologicznej i psychoterapii zdobywał w Szpitalu Specjalistycznym J. Babińskiego w Krakowie, a także prowadząc własną praktykę​. Współpracował z Oddziałem Rehabilitacji dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych ze Współistniejącymi Zaburzeniami Psychicznymi oraz Dziennym Oddziałem Psychiatryczny Rehabilitacyjnym Kraków-Śródmieście Szpital im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie w zakresie wprowadzania grupowej terapii poznawczo-behawioralnej oraz metapoznawczej do pracy ww. oddziałów. W swojej pracy korzysta z podejść „trzeciej fali” terapii poznawczo-behawioralnej, zwłaszcza z terapii metapoznawczej i terapii schematów emocjonalnych. W pracy naukowej zajmuje się badaniem dysonansu poznawczego w terapii poznawczej.

​Koszt 20h warsztatu – 800 PLN
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mailowy: tercognitiva@gmail.com
Ostateczny termina przesyłania zgłoszeń to 15.07.2019.